Compression Spring, Music Wire, PK10, C09751352000M
  • Mfr # C09751352000M
  • Zoro # G3325371
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.135 in
Compressed Length
1.49 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C09751352000M
Overall Length
2 in
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.135 in
Compressed Length
1.49 in
Inside Diameter
0.71 in
Free Length
2 in
Wire Diameter
0.14 in
Outside Diameter
0.98 in
Spring Rate
125.7 lb/in
Color
Gray
End Type
Closed, Ground
Meets/Exceeds
ASTM A228 and AMS 5112
Item
Compression Spring
Finish
Oil
Deflection @ Load
0.51 in