Compression Spring, Music Wire, PK10, C09751353000M
  • Mfr # C09751353000M
  • Zoro # G3325417
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.135 in
Compressed Length
2.19 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C09751353000M
Overall Length
3 in
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.135 in
Compressed Length
2.19 in
Inside Diameter
0.71 in
Wire Diameter
0.14 in
Compatible Rod Size
Outside Diameter
0.98 in
Free Length
3 in
Spring Rate
79.7 lb/in
Color
Gray
Finish
Oil
Deflection @ Load
0.81 in