Compression Spring, Music Wire, PK10, C09751354000M
  • Mfr # C09751354000M
  • Zoro # G3325520
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.135 in
Compressed Length
2.9 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C09751354000M
Overall Length
4 in
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.135 in
Compressed Length
2.9 in
Inside Diameter
0.71 in
Wire Diameter
0.14 in
Compatible Rod Size
Free Length
4 in
Outside Diameter
0.98 in
Spring Rate
58.3 lb/in
Color
Gray
Meets/Exceeds
ASTM A228 and AMS 5112
Item
Compression Spring
End Type
Closed, Ground
Wire Type
Round
Deflection @ Load
1.1 in