Compression Spring, Music Wire, PK10, C09751484000M
  • Mfr # C09751484000M
  • Zoro # G3325502
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.148 in
Compressed Length
3.05 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C09751484000M
Overall Length
4 in
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.148 in
Compressed Length
3.05 in
Inside Diameter
0.68 in
Outside Diameter
0.98 in
Free Length
4 in
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.15 in
Spring Rate
87.2 lb/in
Color
Gray
Finish
Oil
Item
Compression Spring
Meets/Exceeds
ASTM A228 and AMS 5112
Deflection @ Load
0.95 in