Compression Spring, Music Wire, PK10, C11001052500M
  • Mfr # C11001052500M
  • Zoro # G3326281
Material
Spring Wire
Outside Dia.
1.1 in
Wire Dia.
0.105 in
Compressed Length
1.49 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C11001052500M
Overall Length
2 1/2 in
Outside Dia.
1.1 in
Wire Dia.
0.105 in
Compressed Length
1.49 in
Wire Diameter
0.11 in
Inside Diameter
0.89 in
Compatible Rod Size
Outside Diameter
1.1 in
Free Length
2 1/2 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
28.4 lb/in
Deflection @ Load
1.01 in