Compression Spring, Music Wire, PK10, C12250851500M
  • Mfr # C12250851500M
  • Zoro # G3327042
Key Features
Type
Heavy Duty
Material
Spring Wire
Outside Dia.
1.225 in
Wire Dia.
0.085 in
Compressed Length
0.76 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C12250851500M
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
1 1/2 in
Outside Dia.
1.225 in
Wire Dia.
0.085 in
Compressed Length
0.76 in
Inside Diameter
1.06 in
Outside Diameter
1.23 in
Wire Diameter
0.09 in
Compatible Rod Size
Free Length
1 1/2 in
Details
Type
Heavy Duty
Material
Spring Wire
Spring Rate
19.4 lb/in
Color
Gray
Meets/Exceeds
ASTM A228 and AMS 5112
Finish
Oil
Item
Compression Spring
End Type
Closed, Ground
Deflection @ Load
0.74 in