Compression Spring, Music Wire, PK10, C12250854500M
  • Mfr # C12250854500M
  • Zoro # G3327112
Outside Dia.
1.225 in
Wire Dia.
0.085 in
Compressed Length
2.09 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C12250854500M
Overall Length
4 1/2 in
Outside Dia.
1.225 in
Wire Dia.
0.085 in
Compressed Length
2.09 in
Outside Diameter
1.23 in
Wire Diameter
0.09 in
Free Length
4 1/2 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
1.06 in
Spring Rate
6 lb/in
Color
Gray
Meets/Exceeds
ASTM A228 and AMS 5112
End Type
Closed, Ground
Wire Type
Round
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
2.41 in