Compression Spring, Music Wire, PK10, C12251775000M
  • Mfr # C12251775000M
  • Zoro # G3328880
Outside Dia.
1.225 in
Wire Dia.
0.177 in
Compressed Length
3.74 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
C12251775000M
Overall Length
5 in
Outside Dia.
1.225 in
Wire Dia.
0.177 in
Compressed Length
3.74 in
Outside Diameter
1.23 in
Inside Diameter
0.88 in
Wire Diameter
0.18 in
Compatible Rod Size
7/8 in
Free Length
5 in
Spring Rate
87.1 lb/in
Color
Gray
Finish
Oil
Deflection @ Load
1.26 in