Compression Spring, Music Wire, PK10, C12251774500M
  • Mfr # C12251774500M
  • Zoro # G3328801
Outside Dia.
1.225 in
Wire Dia.
0.177 in
Compressed Length
3.38 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
C12251774500M
Overall Length
4 1/2 in
Outside Dia.
1.225 in
Wire Dia.
0.177 in
Compressed Length
3.38 in
Free Length
4 1/2 in
Wire Diameter
0.18 in
Inside Diameter
0.88 in
Compatible Rod Size
7/8 in
Outside Diameter
1.23 in
Spring Rate
97.6 lb/in
Color
Gray
Meets/Exceeds
ASTM A228 and AMS 5112
Wire Type
Round
Item
Compression Spring
End Type
Closed, Ground
Deflection @ Load
1.12 in