Compression Spring, Music Wire, PK10, C12251772500M
  • Mfr # C12251772500M
  • Zoro # G3328643
Key Features
Type
Heavy Duty
Material
Spring Wire
Outside Dia.
1.225 in
Wire Dia.
0.177 in
Compressed Length
1.92 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C12251772500M
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
2 1/2 in
Outside Dia.
1.225 in
Wire Dia.
0.177 in
Compressed Length
1.92 in
Outside Diameter
1.23 in
Inside Diameter
0.88 in
Wire Diameter
0.18 in
Compatible Rod Size
7/8 in
Free Length
2 1/2 in
Details
Type
Heavy Duty
Material
Spring Wire
Spring Rate
188.5 lb/in
Color
Gray
Wire Type
Round
End Type
Closed, Ground
Finish
Oil
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.58 in