Compression Spring, Music Wire, PK10, C14601253000M
  • Mfr # C14601253000M
  • Zoro # G3329389
Outside Dia.
1.46 in
Wire Dia.
0.125 in
Compressed Length
1.71 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C14601253000M
Overall Length
3 in
Outside Dia.
1.46 in
Wire Dia.
0.125 in
Compressed Length
1.71 in
Wire Diameter
0.13 in
Free Length
3 in
Inside Diameter
1.21 in
Compatible Rod Size
Outside Diameter
1.46 in
Spring Rate
27.6 lb/in
Color
Gray
Item
Compression Spring
Wire Type
Round
Meets/Exceeds
ASTM A228 and AMS 5112
Finish
Oil
Deflection @ Load
1.29 in