Compression Spring, Music Wire, PK10, C14601482500M
  • Mfr # C14601482500M
  • Zoro # G3329459
Outside Dia.
1.46 in
Wire Dia.
0.148 in
Compressed Length
1.59 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C14601482500M
Overall Length
2 1/2 in
Outside Dia.
1.46 in
Wire Dia.
0.148 in
Compressed Length
1.59 in
Inside Diameter
1.16 in
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.15 in
Outside Diameter
1.46 in
Free Length
2 1/2 in
Spring Rate
62.1 lb/in
Color
Gray
Wire Type
Round
Finish
Oil
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.91 in