Compression Spring, Music Wire, PK10, C14601483500M
  • Mfr # C14601483500M
  • Zoro # G3329580
Outside Dia.
1.46 in
Wire Dia.
0.148 in
Compressed Length
2.17 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C14601483500M
Overall Length
3 1/2 in
Outside Dia.
1.46 in
Wire Dia.
0.148 in
Compressed Length
2.17 in
Free Length
3 1/2 in
Compatible Rod Size
Outside Diameter
1.46 in
Wire Diameter
0.15 in
Inside Diameter
1.16 in
Spring Rate
42.7 lb/in
Color
Gray
Item
Compression Spring
Wire Type
Round
End Type
Closed, Ground
Meets/Exceeds
ASTM A228 and AMS 5112
Deflection @ Load
1.33 in