Compression Spring, Music Wire, PK10, C14601623500M
  • Mfr # C14601623500M
  • Zoro # G3329693
Outside Dia.
1.46 in
Wire Dia.
0.162 in
Compressed Length
2.29 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C14601623500M
Overall Length
3 1/2 in
Outside Dia.
1.46 in
Wire Dia.
0.162 in
Compressed Length
2.29 in
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.16 in
Outside Diameter
1.46 in
Free Length
3 1/2 in
Inside Diameter
1.14 in
Spring Rate
60.1 lb/in
Color
Gray
Wire Type
Round
End Type
Closed, Ground
Item
Compression Spring
Finish
Oil
Meets/Exceeds
ASTM A228 and AMS 5112
Deflection @ Load
1.21 in