  • Mfr # C10950932000M
  • Zoro # G601843171
Material
Spring Wire
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.093 in
Large Outside Dia.
1.095 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C10950932000M
Overall Length
2 in
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.093 in
Large Outside Dia.
1.095 in
Compressed Length
0.8 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
24.9 lb
For Rod Size
Wire Diameter
0.09 in
Compatible Rod Size
Free Length
2 in
Outside Diameter
1.1 in
Inside Diameter
0.91 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
24.9 lb/in
Deflection @ Load
1.203 in