  • Mfr # C10950934000M
  • Zoro # G801843605
Material
Spring Wire
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.093 in
Large Outside Dia.
1.095 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C10950934000M
Overall Length
4 in
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.093 in
Large Outside Dia.
1.095 in
Compressed Length
1.47 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
23.68 lb
Free Length
4 in
Outside Diameter
1.1 in
Wire Diameter
0.09 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.91 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
11.8 lb/in
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Finish
Oil
Load @ Solid (Lbs.)
29.93 lb
End Type
Closed, Ground
Wire Type
Round
Item
Compression Spring
Load (Lbs.)
Deflection @ Load
2.528 in