  • Mfr # C10950931750M
  • Zoro # G301843167
Material
Spring Wire
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.093 in
Large Outside Dia.
1.095 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C10950931750M
Overall Length
1 3/4 in
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.093 in
Large Outside Dia.
1.095 in
Compressed Length
0.71 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
25.29 lb
Outside Diameter
1.1 in
Free Length
1 3/4 in
Wire Diameter
0.09 in
Inside Diameter
0.91 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
28.9 lb/in
Deflection @ Load
1.04 in