  • Mfr # C10950931250M
  • Zoro # G501843080
Material
Spring Wire
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.093 in
Large Outside Dia.
1.095 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C10950931250M
Overall Length
1 1/4 in
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.093 in
Large Outside Dia.
1.095 in
Compressed Length
0.53 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
26.56 lb
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.91 in
Free Length
1 1/4 in
Outside Diameter
1.1 in
Wire Diameter
0.09 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
42.5 lb/in
Wire Type
Round
Finish
Oil
Load (Lbs.)
30.51 lb
Deflection @ Load
0.718 in