Mfr # C10951122000M
Zoro # G801843308
Material
Spring Wire
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.112 in
Large Outside Dia.
1.095 in
Get a 10% off coupon
Free 30-day returns
Return PolicyGet 30 days to pay with Net 30
Apply NowUnlock tax-exempt savings
Add Tax ExemptionSpecifications
Product Information
MFR #
C10951122000M
Overall Length
2 in
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.112 in
Large Outside Dia.
1.095 in
Compressed Length
1 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
44.88 lb
Compatible Rod Size
7/8 in
Outside Diameter
1.1 in
Free Length
2 in
Inside Diameter
0.88 in
Wire Diameter
0.11 in