Compression Spring Music Wire, PK5, C01250160625M
  • Mfr # C01250160625M
  • Zoro # G401845672
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.125 in
Wire Dia.
0.016 in
Large Outside Dia.
0.125 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01250160625M
Overall Length
5/8 in
Outside Dia.
0.125 in
Wire Dia.
0.016 in
Large Outside Dia.
0.125 in
Compressed Length
0.36 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.1 lb
For Rod Size
Outside Diameter
0.13 in
Free Length
5/8 in
Wire Diameter
0.02 in
Inside Diameter
0.1 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
6.7 lb/in
Wire Type
Round
Load @ Solid (Lbs.)
1.76 lb
Load (Lbs.)
1.76 lb
Finish
Oil
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
End Type
Squared and Not Ground
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.262 in