Compression Spring Music Wire, PK5, C01250180250M
  • Mfr # C01250180250M
  • Zoro # G101845675
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.125 in
Wire Dia.
0.018 in
Large Outside Dia.
0.125 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01250180250M
Overall Length
1/4 in
Outside Dia.
0.125 in
Wire Dia.
0.018 in
Large Outside Dia.
0.125 in
Compressed Length
0.16 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
3.56 lb
For Rod Size
Wire Diameter
0.02 in
Outside Diameter
0.13 in
Inside Diameter
0.09 in
Free Length
1/4 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
28.5 lb/in
Load @ Solid (Lbs.)
2.44 lb
Wire Type
Round
End Type
Squared and Not Ground
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Item
Compression Spring
Load (Lbs.)
2.44 lb
Deflection @ Load
0.086 in