Compression Spring Music Wire, PK5, C01250180375M
  • Mfr # C01250180375M
  • Zoro # G501845695
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.125 in
Wire Dia.
0.018 in
Large Outside Dia.
0.125 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01250180375M
Overall Length
3/8 in
Outside Dia.
0.125 in
Wire Dia.
0.018 in
Large Outside Dia.
0.125 in
Compressed Length
0.24 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
3.38 lb
Inside Diameter
0.09 in
Wire Diameter
0.02 in
Outside Diameter
0.13 in
Free Length
3/8 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
18 lb/in
Wire Type
Round
Load @ Solid (Lbs.)
2.44 lb
Load (Lbs.)
2.44 lb
Item
Compression Spring
End Type
Squared and Not Ground
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Finish
Oil
Deflection @ Load
0.135 in