Compression Spring Music Wire, PK5, C01250181500M
  • Mfr # C01250181500M
  • Zoro # G301845635
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.125 in
Wire Dia.
0.018 in
Large Outside Dia.
0.125 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01250181500M
Overall Length
1 1/2 in
Outside Dia.
0.125 in
Wire Dia.
0.018 in
Large Outside Dia.
0.125 in
Compressed Length
0.91 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
3.12 lb
For Rod Size
Outside Diameter
0.13 in
Wire Diameter
0.02 in
Free Length
1 1/2 in
Compatible Rod Size
3/32 in
Inside Diameter
0.09 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
4.2 lb/in
Deflection @ Load
0.586 in