Compression Spring Music Wire, PK5, C01250180500S
  • Mfr # C01250180500S
  • Zoro # G201845322
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.125 in
Wire Dia.
0.018 in
Large Outside Dia.
0.125 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01250180500S
Overall Length
1/2 in
Outside Dia.
0.125 in
Wire Dia.
0.018 in
Large Outside Dia.
0.125 in
Compressed Length
0.33 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.73 lb
Inside Diameter
0.09 in
Free Length
1/2 in
Wire Diameter
0.02 in
Outside Diameter
0.13 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
10.9 lb/in
Deflection @ Load
0.165 in