  • Mfr # C12181051500S
  • Zoro # G401815583
Outside Dia.
1.218 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
1.218 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C12181051500S
Overall Length
1 1/2 in
Outside Dia.
1.218 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
1.218 in
Compressed Length
0.69 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
26.55 lb
Free Length
1 1/2 in
Outside Diameter
1.22 in
Wire Diameter
0.11 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
1.01 in
Spring Rate
35.4 lb/in
Finish
Plain
Item
Compression Spring
Load @ Solid (Lbs.)
28.61 lb
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Deflection @ Load
0.808 in