Compression Spring Music Wire, PK5, C01250180688M
  • Mfr # C01250180688M
  • Zoro # G101845705
Key Features
Type
Precision
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.125 in
Wire Dia.
0.018 in
Large Outside Dia.
0.125 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C01250180688M
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
Outside Dia.
0.125 in
Wire Dia.
0.018 in
Large Outside Dia.
0.125 in
Compressed Length
0.43 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
3.21 lb
For Rod Size
Outside Diameter
0.13 in
Inside Diameter
0.09 in
Compatible Rod Size
3/32 in
Free Length
Wire Diameter
0.02 in
Details
Type
Precision
Material
Spring Wire
Spring Rate
9.3 lb/in
Load (Lbs.)
2.44 lb
Load @ Solid (Lbs.)
2.44 lb
End Type
Squared and Not Ground
Deflection @ Load
0.261 in