Compression Spring Music Wire, PK5, C01480180625M
  • Mfr # C01480180625M
  • Zoro # G801845586
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.018 in
Large Outside Dia.
0.148 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01480180625M
Overall Length
5/8 in
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.018 in
Large Outside Dia.
0.148 in
Compressed Length
0.33 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.22 lb
For Rod Size
Wire Diameter
0.02 in
Outside Diameter
0.15 in
Inside Diameter
0.11 in
Free Length
5/8 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
7.1 lb/in
Load (Lbs.)
2.09 lb
Item
Compression Spring
Finish
Oil
Deflection @ Load
0.294 in