Compression Spring Music Wire, PK5, C01480180750S
  • Mfr # C01480180750S
  • Zoro # G301841811
Key Features
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.018 in
Large Outside Dia.
0.148 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C01480180750S
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
3/4 in
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.018 in
Large Outside Dia.
0.148 in
Compressed Length
0.43 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
1.84 lb
For Rod Size
Free Length
3/4 in
Wire Diameter
0.02 in
Inside Diameter
0.11 in
Compatible Rod Size
7/64 in
Outside Diameter
0.15 in
Details
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
4.9 lb/in
End Type
Squared and Not Ground
Finish
Plain
Load (Lbs.)
1.55 lb
Load @ Solid (Lbs.)
1.55 lb
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.315 in