Compression Spring Music Wire, PK5, C03120262000M
  • Mfr # C03120262000M
  • Zoro # G701845617
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.026 in
Large Outside Dia.
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C03120262000M
Overall Length
2 in
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.026 in
Large Outside Dia.
0.312 in
Compressed Length
0.72 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
1.65 lb
Outside Diameter
0.31 in
Inside Diameter
0.26 in
Compatible Rod Size
Free Length
2 in
Wire Diameter
0.03 in
Spring Rate
1.7 lb/in
End Type
Closed, Ground
Load (Lbs.)
2.11 lb
Load @ Solid (Lbs.)
2.11 lb
Wire Type
Round
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
1.28 in