Compression Spring Music Wire, PK5, C01480180688S
  • Mfr # C01480180688S
  • Zoro # G101841790
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.018 in
Large Outside Dia.
0.148 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01480180688S
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.018 in
Large Outside Dia.
0.148 in
Compressed Length
0.4 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
1.83 lb
Inside Diameter
0.11 in
Wire Diameter
0.02 in
Outside Diameter
0.15 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
5.3 lb/in
Finish
Plain
End Type
Squared and Not Ground
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Load @ Solid (Lbs.)
1.55 lb
Wire Type
Round
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.291 in