Compression Spring Music Wire, PK5, C01560100625S
  • Mfr # C01560100625S
  • Zoro # G201842222
Outside Dia.
0.156 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.156 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01560100625S
Overall Length
5/8 in
Outside Dia.
0.156 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.156 in
Compressed Length
0.22 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.21 lb
Free Length
5/8 in
Inside Diameter
0.14 in
Compatible Rod Size
9/64 in
Outside Diameter
0.16 in
Wire Diameter
0.01 in
Spring Rate
0.7 lb/in
Deflection @ Load
0.404 in