Compression Spring Music Wire, PK5, C01560100250S
  • Mfr # C01560100250S
  • Zoro # G401841919
Key Features
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.156 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.156 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C01560100250S
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
1/4 in
Outside Dia.
0.156 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.156 in
Compressed Length
0.1 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.23 lb
Compatible Rod Size
9/64 in
Wire Diameter
0.01 in
Inside Diameter
0.14 in
Outside Diameter
0.16 in
Free Length
1/4 in
Details
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
1.8 lb/in
Finish
Plain
Deflection @ Load
0.149 in