Compression Spring Music Wire, PK5, C01880100625M
  • Mfr # C01880100625M
  • Zoro # G201842239
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01880100625M
Overall Length
5/8 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.17 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.22 lb
For Rod Size
Free Length
5/8 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.17 in
Wire Diameter
0.01 in
Outside Diameter
0.19 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
0.7 lb/in
Load @ Solid (Lbs.)
0.32 lb
End Type
Squared and Not Ground
Item
Compression Spring
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Finish
Oil
Wire Type
Round
Load (Lbs.)
0.32 lb
Deflection @ Load
0.458 in