Compression Spring Music Wire, PK5, C01880100625S
  • Mfr # C01880100625S
  • Zoro # G601843263
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01880100625S
Overall Length
5/8 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.23 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.18 lb
For Rod Size
Free Length
5/8 in
Compatible Rod Size
Outside Diameter
0.19 in
Inside Diameter
0.17 in
Wire Diameter
0.01 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
0.6 lb/in
End Type
Squared and Not Ground
Wire Type
Round
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Load (Lbs.)
0.23 lb
Finish
Plain
Deflection @ Load
0.395 in