Compression Spring Music Wire, PK5, C01880101250S
  • Mfr # C01880101250S
  • Zoro # G901843222
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01880101250S
Overall Length
1 1/4 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.01 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.44 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.18 lb
For Rod Size
Free Length
1 1/4 in
Compatible Rod Size
Outside Diameter
0.19 in
Inside Diameter
0.17 in
Wire Diameter
0.01 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
0.3 lb/in
Wire Type
Round
Item
Compression Spring
Load (Lbs.)
0.23 lb
End Type
Squared and Not Ground
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Finish
Plain
Deflection @ Load
0.809 in