Compression Spring Music Wire, PK5, C01880120375S
  • Mfr # C01880120375S
  • Zoro # G601843355
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.012 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01880120375S
Overall Length
3/8 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.012 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.13 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.2 lb
Free Length
3/8 in
Outside Diameter
0.19 in
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.01 in
Inside Diameter
0.17 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
1.1 lb/in
Load (Lbs.)
0.27 lb
Finish
Plain
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Deflection @ Load
0.246 in