Compression Spring Music Wire, PK5, C01880121000S
  • Mfr # C01880121000S
  • Zoro # G201843281
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.012 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01880121000S
Overall Length
1 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.012 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.3 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.19 lb
Free Length
1 in
Inside Diameter
0.17 in
Wire Diameter
0.01 in
Outside Diameter
0.19 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
0.4 lb/in
Deflection @ Load
0.698 in