Compression Spring Music Wire, PK5, C01880121500S
  • Mfr # C01880121500S
  • Zoro # G701843415
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.012 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01880121500S
Overall Length
1 1/2 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.012 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.44 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.19 lb
For Rod Size
Outside Diameter
0.19 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.17 in
Wire Diameter
0.01 in
Free Length
1 1/2 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
0.2 lb/in
Load @ Solid (Lbs.)
0.26 lb
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Wire Type
Round
Finish
Plain
Deflection @ Load
1.059 in