Compression Spring Music Wire, PK5, C08450553500S
  • Mfr # C08450553500S
  • Zoro # G101842391
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.055 in
Large Outside Dia.
0.845 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C08450553500S
Overall Length
3 1/2 in
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.055 in
Large Outside Dia.
0.845 in
Compressed Length
1.08 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
4.97 lb
Outside Diameter
0.85 in
Inside Diameter
0.74 in
Free Length
3 1/2 in
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.06 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
2.8 lb/in
Load (Lbs.)
6.87 lb
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
End Type
Closed, Ground
Wire Type
Round
Load @ Solid (Lbs.)
6.87 lb
Deflection @ Load
2.419 in