Compression Spring Music Wire, PK5, C01880150310M
  • Mfr # C01880150310M
  • Zoro # G401842978
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.015 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01880150310M
Overall Length
5/16 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.015 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.12 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.78 lb
Inside Diameter
0.16 in
Wire Diameter
0.02 in
Outside Diameter
0.19 in
Free Length
5/16 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
5 lb/in
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Load @ Solid (Lbs.)
0.96 lb
End Type
Squared and Not Ground
Item
Compression Spring
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.191 in