Compression Spring Music Wire, PK5, C01880150720M
  • Mfr # C01880150720M
  • Zoro # G401843180
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.015 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01880150720M
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.015 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.25 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.65 lb
Outside Diameter
0.19 in
Inside Diameter
0.16 in
Wire Diameter
0.02 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
1.8 lb/in
Load (Lbs.)
0.85 lb
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Load @ Solid (Lbs.)
0.85 lb
End Type
Squared and Not Ground
Deflection @ Load
0.474 in