Compression Spring Music Wire, PK5, C01880150560M
  • Mfr # C01880150560M
  • Zoro # G501843042
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.015 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01880150560M
Overall Length
9/16 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.015 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.2 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.67 lb
For Rod Size
Free Length
9/16 in
Wire Diameter
0.02 in
Outside Diameter
0.19 in
Inside Diameter
0.16 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
2.4 lb/in
Deflection @ Load
0.363 in