Compression Spring Music Wire, PK5, C01880150310S
  • Mfr # C01880150310S
  • Zoro # G301843662
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.015 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01880150310S
Overall Length
5/16 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.015 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.13 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.65 lb
For Rod Size
Inside Diameter
0.16 in
Wire Diameter
0.02 in
Outside Diameter
0.19 in
Free Length
5/16 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
4.2 lb/in
Deflection @ Load
0.176 in