Compression Spring Music Wire, PK5, C01880180440M
  • Mfr # C01880180440M
  • Zoro # G501843196
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.018 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01880180440M
Overall Length
7/16 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.018 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.19 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
1.34 lb
For Rod Size
Inside Diameter
0.15 in
Wire Diameter
0.02 in
Outside Diameter
0.19 in
Free Length
7/16 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
6.1 lb/in
Item
Compression Spring
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Finish
Oil
Wire Type
Round
Load @ Solid (Lbs.)
1.53 lb
Deflection @ Load
0.251 in