Compression Spring Music Wire, PK5, C01880181750M
  • Mfr # C01880181750M
  • Zoro # G001843153
Key Features
Type
Precision
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.018 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C01880181750M
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
1 3/4 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.018 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.77 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
1.49 lb
Inside Diameter
0.15 in
Wire Diameter
0.02 in
Free Length
1 3/4 in
Outside Diameter
0.19 in
Compatible Rod Size
5/32 in
Details
Type
Precision
Material
Spring Wire
Spring Rate
1.7 lb/in
Load @ Solid (Lbs.)
1.67 lb
Wire Type
Round
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Load (Lbs.)
1.67 lb
Deflection @ Load
0.982 in