Compression Spring Music Wire, PK5, C01880181000M
  • Mfr # C01880181000M
  • Zoro # G901843154
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.018 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01880181000M
Overall Length
1 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.018 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.44 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
1.5 lb
Outside Diameter
0.19 in
Inside Diameter
0.15 in
Free Length
1 in
Wire Diameter
0.02 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
3 lb/in
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Load @ Solid (Lbs.)
1.67 lb
Load (Lbs.)
1.67 lb
Item
Compression Spring
Wire Type
Round
End Type
Squared and Not Ground
Finish
Oil
Deflection @ Load
0.556 in