Compression Spring Music Wire, PK5, C01880200625S
  • Mfr # C01880200625S
  • Zoro # G901843697
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.02 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01880200625S
Overall Length
5/8 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.02 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.35 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
1.91 lb
For Rod Size
Free Length
5/8 in
Wire Diameter
0.02 in
Inside Diameter
0.15 in
Outside Diameter
0.19 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
6.1 lb/in
Wire Type
Round
Load @ Solid (Lbs.)
1.67 lb
Deflection @ Load
0.274 in