Compression Spring Music Wire, PK5, C01880200438S
  • Mfr # C01880200438S
  • Zoro # G001843726
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.02 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01880200438S
Overall Length
7/16 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.02 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.25 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
1.96 lb
For Rod Size
Outside Diameter
0.19 in
Inside Diameter
0.15 in
Wire Diameter
0.02 in
Free Length
7/16 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
9 lb/in
End Type
Squared and Not Ground
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Wire Type
Round
Finish
Plain
Load @ Solid (Lbs.)
1.67 lb
Load (Lbs.)
1.67 lb
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.186 in