Compression Spring Music Wire, PK5, C01880220410M
  • Mfr # C01880220410M
  • Zoro # G501842946
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.022 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01880220410M
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.022 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.22 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.26 lb
Outside Diameter
0.19 in
Free Length
Wire Diameter
0.02 in
Inside Diameter
0.15 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
11 lb/in
Load (Lbs.)
2.05 lb
Load @ Solid (Lbs.)
2.05 lb
Wire Type
Round
End Type
Closed, Ground
Deflection @ Load
0.186 in