Compression Spring Music Wire, PK5, C01880220750M
  • Mfr # C01880220750M
  • Zoro # G801842875
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.022 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01880220750M
Overall Length
3/4 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.022 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.36 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.81 lb
For Rod Size
Wire Diameter
0.02 in
Free Length
3/4 in
Inside Diameter
0.15 in
Outside Diameter
0.19 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
7.5 lb/in
Load @ Solid (Lbs.)
2.92 lb
Finish
Oil
End Type
Closed, Ground
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Load (Lbs.)
2.92 lb
Deflection @ Load
0.39 in